Avusturya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avusturya’yı ziyaret etmek için Avusturya vizesi almalıdır. Avusturya Schengen üye ülkesidir ve vizesi de Schengen vizesidir. Belgeleri dosyalama kuralları genellikle birleşik Schengen kurallarına karşılık gelir.

Türkiye’deki akredite vize merkezleri, uzun süredir Schengen vizesi verme işlevini üstlenmiştir. Ankara’da ve birçok şehirde hizmet verirler. Bu kuruluşlar, birincil kontrolleri olan belgeleri almak ve büyükelçiliğe iletmekle ilgilenmektedir. Gerekli evrakların toplanması ve kurallara uygunluğunun doğrulanması tamamen başvuru sahibine aittir. Doğrulanmayan evrakların Avusturya vize problemleri yaşanmasına neden olmaması imkânsızdır.

Ankara’da belge göndermek için telefonla randevu almanız gerekir; bölgesel vize merkezlerinde böyle bir gereklilik yoktur. Avusturya Büyükelçiliği’nin konsolosluk bölümü, randevu ile de vize başvurularını kabul etmektedir. Bazen bir temsilciliğe girmek kolay değildir. Sadece birkaç ay sonra ücretsiz bir randevu açılır. Esas olarak oraya ulusal bir D vizesi (AB’de verilmez) veya özel / tartışmalı bir durumda giderler. Turist vizesi başvurusu ile büyük olasılıkla vize başvuru merkezine gönderilecektir.

Avusturya Vizesi
Avusturya Vizesi

Avusturya vize danışmanlık ve başvuru merkezleri bir dizi ek hizmet de sunabilir: mobil biyometri, bitmiş bir pasaportun kurye ile teslimi, başvuru formunu doldurmaya yardımcı olacak ve müşteriye her aşamada eşlik edecek kişisel bir asistanın yardımı.

Avusturya Vize Ücreti

Avusturya Schengen’i vize merkezi aracılığıyla aldıktan sonra iki ücret ödemeniz gerekir: her başvuru için konsolosluk ve vize danışmanlık ücreti olarak toplam 70 euro ödenir. Büyükelçilikle iletişime geçildiğinde sadece konsolosluk ücreti alınır. Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir şehrinin vize merkezinde vize başvurusunda bulunan adaylar, lojistik için ek ücret öderler.

6 yaşından küçük çocuklar, engelliler, okul çocukları ve Avusturya’ya eğitim için seyahat eden öğretmenleriyle birlikte öğrenciler, resmî delegasyonlar ve kültürel değişim programları üyeleri ve ayrıca gençlik spor yarışmalarına katılanlar konsolosluk ücreti ödemezler. Aynısı, seyahatin insani doğası olan kişiler için de geçerlidir: tedavi, cenaze, ağır hasta bir akrabayı ziyaret.

Avusturya Vize Türleri

 • Havaalanı transit vizesi A – transfer sırasında transit bölgeden çıkmak için.
 • Schengen vizesi (C tipi) – herhangi bir amaç için 90 güne kadar seyahat için: turizm, iş, kısa eğitim, arkadaşlara veya akrabalara özel ziyaret.
 • Ulusal vize (D tipi) – Avusturya’da 6 aya kadar yasal kalış için.
 • Oturma izni – ülkede uzun süreli (180 günden fazla) kalmak için.

Avusturya vizesi nasıl alınır?

Şu anda vize almak için başvuru, Avusturya vize merkezinde şahsen, kesinlikle randevu ile gerçekleştirilmektedir. Başvuru sahipleri ücretli bir uçak bileti eklemelidir. Avusturya’ya seyahat belgesi, havayolu veya konaklama sağlayıcısının kendi rezervasyon kodunu içermelidir.

Yolculuk için ihtiyacınız olacak belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Aşı sertifikası*
 • Koronavirüs enfeksiyonundan iyileşme sertifikası;
 • Almanca veya ingilizce olarak covıd-19 için tıbbi sertifika veya negatif pcr testi sonucu. Bir antijen saptama testinin sonuçlarını sunarken, materyal giriş anında 48 saatten önce, pcr testi için – 72 saatten önce alınmamalıdır;
 • Avusturya’ya girmeden 72 saat önce zorunlu ön kaydı (seyahat öncesi gümrükleme) tamamlamanız gerekir. Elektronik kayıt formunu burada bulabilirsiniz: almanca ve ingilizce ;
 • Varış derhâl 10 günlük karantinaya başlamalıdır. İzolasyonun 5. Gününde covid testi yapılarak karantina zamanından önce sonlandırılabilir;
 • Bir aşı sertifikası veya tıbbi bir iyileşme sertifikası ibraz ederseniz karantina gerekli değildir;
 • Ciddi tıbbi nedenlerle seyahat eden kişiler.

* Aşağıdaki aşılardan birine izin verilir: Comirnaty (INN) BioNtech/Pfizer; Vaxzevria COVID-19 Aşısı AstraZeneca / Hindistan Covishield Serum Enstitüsü; COVID-19 Aşısı Janssen Johnson & Johnson; mRNA-1273 Covid-19 Aşı Moderna; Sinopharm / BIBP SARS-CoV-2 Aşısı (Vero Cell).

Aşılı kişiler için, son bileşenle birlikte tam aşılama onayı, girişten en az 14 gün önce geçerlidir.

Birkaç yıl önce, tüm belgeler (sertifikalar, özetler, sertifikalar, mektuplar) Almanca/İngilizce çeviri gerektiriyordu. Yetkili bir tercüme bürosu tarafından yapılmalı ve mühürle tasdik edilmelidir. Artık bu gerekli değil, ancak tercüme edilmiş belgelere sahip bir başvuru daha hızlı işlenebilir.

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Son 6 ay içinde çekilmiş ve daha önceki vizelerde kullanılmamış 3,5 x 4,5 cm boyutlarında 2 adet renkli fotoğraf;
 • sivil pasaportun aslı;
 • talep edilen vizenin bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği olan ve en az iki boş sayfası olan yabancı pasaport;
 • başvuranın mali güvenliğini ve sosyo-profesyonel durumunu doğrulayan belgeler;
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan, planlanan seyahatin tamamı boyunca seyahat sağlık sigortası. Asgari sigorta tutarı 30.000 (otuz bin) Euro veya 50.000 (elli bin) dolar;
 • seyahatin belirtilen amacı için eşlik eden belgelerin teyidi (otel ve uçak bileti rezervasyonu);
 • 18 yaşın altındaki çocuklar için: orijinal doğum belgesi ve reşit olmayan çocukların ebeveynlerinden veya resmî temsilcilerden ayrılma izni;
 • Türkçe olan tüm belgeler İngilizce tercümesi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Turist vizesine başvurmak için: Otel ve uçuş rezervasyonu yapın
 • Yakın bir akrabanın davetiyle kayıt için: Avusturya vatandaşı / mukiminin daveti
 • Avusturyalı bir şirket veya kuruluştan iş seyahati amaçlı: davet mektubu (Bk. Avusturya Davetiye Vizesi)

Avusturya vizesi kaç günde çıkar?

Avusturya’ya vize verme süresi, başvuru günü ve ayrılış günü hariç olmak üzere 10 iş günüdür. Yabancı uyruklular için, belgelerin teslimi için son tarih, teslim günü hariç (yalnızca kendi kendine teslim) en geç 15 iş günüdür.